Насоки за работа в детските градини и ясли за учебната 2020-2021г. в условията на пандемия с COVID-19!

Насоки за работа в детските градини и ясли за учебната 2020-2021г. в условията на пандемия с COVID-19!

Насоки за работа в детските градини и ясли за учебната 2020-2021г. в условията на пандемия с COVID-19!

ВАЖНО ! ! !

MOН определи цялостните насоки за работа в детските градини и ясли за учебната 2020-2021г. в условията на пандемия с COVID-19!

►Спазването на физическа дистанция между децата и персонала в рамките на една група не е възможно, според МОН,

но физическата дистанция е задължителна между децата от отделни групи, както и между персонала на отделни групи.

►Да се ограничи до минимум влизането на педагог в чужда група!

►Относно родителите и персонала на детската градина – задължителна е дистанцията!

►Носенето на лични предпазни средства (маски или шлемове) е задължително в общите закрити части на сградата на детската градина (преддверие, фоайета, стълбища, коридори, санитарни възли, медицински кабинет, учителската стая, методичен кабинет, административните помещения) – от директор, всички учители, педагогически специалисти, медицинските лица, помощник-възпитатели, административен персонал в т. ч. и от външните за институцията лица

►Спрямо дезинфекцията на повърхностите и проветряване – те ще се извършват два пъти на ден и на всички критични точки – подове, маси, дръжки на врати, прозорци, ключове за осветление, парапети, уреди, екрани, тоалетни чинии, мивки, кранове и др., а при наличие на потвърден случай на COVID-19 хигиенните и дезинфекционните мероприятия трябва да се увеличат, като в зависимост от обектите варират от 4 пъти на ден до дезинфекция на всеки час съгласно указание на РЗИ.

►Във всички санитарни помещения и тоалетни е необходимо да се следи за изразходването и своевременно осигуряване на течен сапун, еднократни салфетки за подсушаване на ръцете, тоалетна хартия, както и да се осигурява регулярно изхвърляне на боклука!

►Здравните изисквания към детските градини са минимум двукратно дневно проветряване на помещенията за 30 минути в отсъствие на децата (преди пристигането им и след обяд). Проветряване на всички помещения често за поне 10 мин на всеки астрономически час в работния ден.

►Трапезната посуда и приборите за хранене се подлагат на почистване и химиотермодезинфекция след всяка употреба, като ще се използват индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете!

►Не допуска да се внасят стоки и предмети от родителите в детската градина или ясла!

Никакви плюшени играчки не е разрешено да се дават на децата за игра!

Тези, които не могат да бъдат почистени съгласно инструкциите, трябва да бъдат опаковани и недостъпни за децата до края на епидемията COVID-19.

►На двора ще се дезинфекцират уредите за игра и пейките на площадките поне веднъж дневно!

►Приемът на деца в детската градина се извършва в по-дълъг интервал от време, а ако климатичните условия го позволяват – на двора или на специално обособено пространство, осигуряващо отстояние на най-малко 2 м. между семействата, като не се допуска влизането на придружителите на децата в сградата на детската градина!

За тази цел е необходимо отварянето на всички възможни входове на детската градина, което ще гарантира физическата дистанция между децата от отделните групи.

►Приемът в детската градина се извършва от медицинско или друго упълномощено от директора лице при използване на необходимите индивидуални предпазни средства – маска/шлем, като в случай на констатиране на признаци на заболяване детето не се приема.

От момента на влизане на детето в сградата на детската градина от него не се изисква използване на предпазна маска, освен ако на дете със СОП и/или с хронично заболяване това не е препоръчано от личния му лекар.

►Когато атмосферните условия не позволяват, ръководството на детската градина следва да създаде организация, която да осигури безопасното приемане и предаване на децата без да се допускат родителите в сградата на детската градина!

Когато е наложително да бъде допуснат родител в детската градина, той/тя следва да носи лични предпазни средства, да използва калцуни и да дезинфекцира ръцете си преди влизане!

►При приемането на новозаписани деца, които за първи път постъпват на детска градина/яслена група, същите се приемат в детската градина след представяне на необходимите документи съгласно Наредба № 3 от 05.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини и Наредба № 26 от 18.11.2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.

►МОН препоръчва ограничаване достъпа до физкултурния и музикален салон и провеждане на възможно най-много дейности на открито, когато метеорологичната обстановка позволява това.

►Дворът да се обособи на зони за отделните групи!

►Комуникацията с родителите да се осъществява предимно с електронни средства, а индивидуалните срещи и консултации да се провеждат по предварителна уговорка и при спазване на изискванията на МЗ!

►При карантиниране на отделна група или цялата ДГ, се предоставят материали или се изготвят конкретни задачи за децата чрез техните родители. Тези дейности се осъществяват, като се вземат предвид техническите и технологични възможности на детската градина и на семействата. При възникване на необходимост някои детски градини да останат затворени, ще се търсят заместващи занимания за децата в предучилищното образование.

Няма да се осъществява обучителен процес, но учителите ще подпомагат децата за придобиване на умения чрез работа с родителите през платформи, приложения, електронна поща или по друг подходящ начин. За целта ще се предоставят разработени материали, видеа, аудиофайлове и др., с помощта на които чрез игрови ситуации вкъщи децата да развиват логическото мислене, да комуникират, да творят и да поддържат физическа активност.

Когато се използват електронни устройства, не трябва да се работи с децата пред екран. Това е възможно само за деца в задължителното предучилищно образование и след изрично заявено желание от страна на родителите, като престоят на децата пред екрана да не превишава 30 минути дневно.

В детски градини, където родителите на децата не притежават умения за работа с електронни устройства или не разполагат с такива, в комуникацията може да се включват образователни медиатори и непедагогически персонал.