История

ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ с целодневна организация на дейността е открита през есента на 1969 г. към сградата на основно училище  „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Две могили. През юни 1971 г. отваря врати  нова, просторна, добре обзаведена сграда, построена специално за целта с четири групи. През 1980 г. е открита и сградата в центъра на града с 6 групи  и капацитет 150 деца.

Двете сгради на детската градина работят едновременно до учебната 1998/1999 г. когато, поради намаляване общия брой на децата, детската градина остава да функционира само в сградата  в центъра на града, където се помещава  институцията и сега.

Днес Детска градина „Св. св. Кирил и Методий“ е общинска образователна институция, съхранила българските образователни традиции, където детето се чувства щастливо, защитено, разбирано и подкрепяно, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от една година и шест месечна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование. От 1 септември 2020 г. към институцията се разкрива и една яслена група. 

През 2019 г. ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ атрактивно и подобаващо отпразнува своя 50-годишен юбилей. Традиционни акценти в работата на педагогическата колегия в годините са екологичното и гражданско възпитание и образование, развитието на детската реч, запознаването на децата с културните традиции на нашия народ, обучението по безопасност на движението. Детската градина има утвърдени лого, знак, знаме, химн, име на всяка група, празничен календар и ритуали.

Основните приоритети в работата са: създаване на условия за ранно детско развитие и качествена подготовка за училище; повишаване качеството на образование и създаване на среда за овладяване на компетенциите от децата с помощта на съвременни технологии и ефективна педагогическа среда; създаване на емоционална, позитивна и комфортна среда, осигуряваща право на избор, уважение и подкрепа на всяко дете; гарантиране умственото, емоционалното, социалното, личностното, духовно-нравствено и физическо развитие и подкрепа на всяко дете при приоритетно използване на играта и в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му.