Гражданско образование - Юни
В ателието на първа група „Мики Маус“, с ръководител г-жа Боряна Фучеджиева, дцата се потопиха в света на «Перудена магия“ от Мая Далгълъчева и разбраха, че всеки е различен по своему, всеки умее да прави различни неща, но това не е причина да е самотен и да нямае приятели. От презентацията по книжката „Всичко за мен“ на издателство „Фют“ - „Това съм аз, това си ти“ научиха, че всички хора си приличат, но всеки човек е уникален и нито един човек не е точно като теб или като който и да е друг. Подредиха в хронологична последователност действията на Мечо през деня и нощта, коментираха всяка ситуация с Мечо, разказаха и за своите ежедневни дейности. С играта „Моят ден“ диференцираха личните местоимения „тя“, „той“ и „аз“, учиха се да съотнасят в правилна последователност дейноствията на Мечо през деня и нощта, развиваха речта си, мисленето, ориентацията във времето. С мъдрата българска народна приказка за мечката и лошата дума, децата научиха защо „Дълбока рана заздравява-лоша дума не се забравя“. Разбраха, че е важно да бъдем внимателни към чувствата на околните, да се учим на уважение и съпричастност. С дидактическите карти "Моите чувства, твоите чувства" малчуганите се запознаха с основните емоции радост, тъга, страх и гняв, като си припомниха реални ситуации от ежедневието на групата. Запознаха се с основните 5 сетива - зрение, слух, вкус, обоняние, осезание и разбраха, че чрез тях растат и опознават света. От книжката „Най-хубаво е у дома“ децата разбраха, че най-спокоен, най-сигурен и щастлив си със своето семейство. Децата съотнасяха приключенията на зайчето Йози към своя опит и отговаряха на въпроси, свързани с дома и семейството им. С презентацията „Различни, но заедно“ децата се запознаха с различни етнически групи на територията на нашата страна и разбраха, че всички хора, без разлика на цвят, религия и етнос се стремят към едно – да живеят в разбирателство, да се почитат взаимно и да бъдат добри. Посредством играта „Оплитане-разплитане“ научиха, че когато си помагат и подкрепят в игрите всички се забавляват и усмихват. С презентацията „Светът е за всички“ мъниците получиха своя първи урок по толерантност и се запознаха с нейните многобройни прояви. Филмът "Ian" за самотно малко момче с церебрална парализа трогна децата и ги срещна с проблемите на деца с увреждания и нуждата на тези деца от приобщаване, разбиране и приятелства. С изработването на „Пътечка на толерантността“ и чрез беседа децата получиха първи познания за значението на многобройните прояви на толерантност.
В ателието на втора група „Слънчице“, с ръководител г-жа Маргарита Кънева, дейностите бяха насочени към опознаване на етническите малцинства в България и характерните им особености. С игри, подходящи дейности и срещи с представители на различните етнически групи в България се запознаха с някои от традициите, празниците и обичаите на българския, турския и ромския етнос.
В ателието на трета група, с ръководител г-жа Тамара Паетрова, в групов проект „Еднакви и различни“ децата се запознаха с етносите, населяващи територията на България и се стимулира чувство за идентичност, национално самосъзнание и толерантно отношение към индивидуалните и културни различия на другите. Чрез възприемането на образователен филм за откриване на собственото „АЗ“ и дискусия по него, децата се запознаха със своите права, отговорности и очакванията към тях. Научиха за националните символи на България (знаме, герб и химн), обогатиха знанията си за Националния празник на България – 3 Март и мястото му в историята на българите. С образователни филми, подходящи дейности и игри се запознаха с празниците Курбан байрам и Василица, обредите и традициите, свързани с тях. Разучиха игри, с които в миналото са се забавлявали децата от различните етноси. Запознаха се с музикални произведения, характерни за етносите и се забавляваха в ритъма на традиционни танци на етносите, облечени в характерните етно костюми.
В ателието на най-големите деца от четвърта група „Мечо Пух“, с ръководител г-жа Гюлчин Юмерова, в различни дейности – презентации, беседи с учителя и с родителите, игри, през месец юни опознаваха културната идентичност на етническите малцинства в нашия регион и начините за нейното съхраняване и предаване. Запознаха се с характерната обредност за празниците «Великден», «Василица», «Курбан байрам» и «Рамазан байрам», традициионни песни, танци и храни.
Образователният проект „Заедно в делници и празници“ на ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ продължава с още интересни дейности и предизвикателства за децата.