Гржданско образование - Август

Гржданско образование - Август

Гржданско образование - Август

Дейностите в ателието на първа група „Мики Маус“, с ръководител г-жа Боряна Фучеджиева, преминаха под мотото „България – това съм аз“. С подходящи дейности, игри и презентации децата научиха как е възникнал град Две могили, защо носи това име, защо хората са издигнали паметник на Хвърковатия воевода в центъра на града и защо почитат името му. От филма за родния ни град „Разходка до град Две могили“, "Туризъм.БГ" 16.10.2021 г. по БНТ се запознаха с намиращата се наблизо пещера „Орлова чука“, природните образувания в нея и живеещите там прилепи. На интерактивната вътрешна площадка за обучение по безопасно движение по пътищата, децата откриха и  назоваваха обществено значимите сгради и научиха нови неща за тях, припомниха в игри и правилата за движение на улицата. С помощта на родителите си изработиха родословно дърво, а в детската градина беседваха защо обичат своето семейство и как се чувстват, когато са заедно. Научиха, че колкото и да са различни, все по нещо приличат на някоя баба или дядо, и че да познаваш предците си, е като да познаваш себе си. Откриха родния град на картата на България, разбраха че всяка държава си има столица и научиха, че нашата столица се казва София. Разпознаха националния флаг на страната и го пресъздадоха с конструктивен материал. Запознаха се с  Химна на Република България като национален символ и научиха правила на поведение при изпълняването му на официални церемонии. Посредством мултимедийна презентация научиха какво означава България, кога и от кого е създадена нашата държава, интересни исторически факти за нея и си припомниха кои са националните символи на страната. По увлекателен начин чрез картите на „Букварино“ и поредицата „Българознайко“, малчуганите се запознаха с някои  факти за  едни от най-значимите личности в историята ни, с какво тези хора са повлияли върху нашия живот, как ги почитаме, защо ги наричаме „будители“ и „герои“. Разучиха стъпките на българско хоро и разбраха, че когато хората се хванат за ръце в кръг, те се опознават, сприятеляват и се чувстват като едно цяло.

Дейностите в ателието на втора група „Слънчице“, с ръководител г-жа Маргарита Кънева през август, бяха насочени към възприемане на приказки и танци, характерни за етносите. Децата с  интерес се запознаха със съдържанието на българските народни приказки „Житената питка“ и „Сънят на врабчето“, турската народна приказка „Хитрото врабче“. Анализираха съдържанието на приказките, характеризираха героите в тях, търсиха прилики и разлики, преразказваха епизоди. Влязоха в  ролята на избран герой и  драматизираха отделни части от приказките. Разказваха приказки със средствата на кукления театър. Възприеха, изпробваха и разучиха движенията на български народен танц „Въртележка“ и ромски танц „Чудно горско цвете“.

В ателието на трета група, с ръководител г-жа Тамара Петрова, децата се запознаха с традиционни храни на народите, населяващи България и споделиха коя е любимата храна на тяхното семейство. Родители изнесоха беседа пред децата, свързана с ястията на съответния етнос, разказаха как се приготвя дадено ястие, какви продукти са необходими. Бабите се включиха активно, като с помощта на своите внуци приготвиха традиционни вкусотии. Чрез образователен филм, децата се запознаха със занаятите грънчарство и тъкачество. Работиха с грънчарско колело, рисуваха върху глинени съдове, научиха как и и с какво се плетат дрехи. Заедно със своите родители изработиха макет на килим. Разучиха българско хоро по народната песен „Малка мома цвете брала“ и характерни за турския етнос стъпки и двежения по турската народна песен „Цвете в гората“. Запознаха се с традициите и празничната обредност при различните етноси, свързани с честването на празника „Гергьовден“. Сравняваха и търсиха прилики и разлики в обичаите на етносите, характерни за този празник. Пресъздадоха части от празника Гергьовден в инсценировки.

В ателието на най-големите деца от четвърта група „Мечо Пух“, с ръководител г-жа Гюлчин Юмерова, в различни дейности децата се запознаха с традиции и обичаи, свързани с Гергьовден - празник, който се почита и празнува от трите етноса -  българи, турци и роми. Децата беседваха върху начините за отбелязване на празника в миналото при различните етнически групи, възприеха характерни песни и танци, научиха реплики на герои за драматизирането на обичая и се забавляваха. Разучиха характерни танцови стъпки на турския танц „Зейбек“, българския народен танц „До две се люлки люлеят“ и на ромски танц по песента „Едерлези“ и работиха усърдно върху изпълнението.

Стартиралият в края на декември 2022 година образователен проект на ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ „Заедно в делници и празници“  бе финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ) съгласно договор № БС33-21-1-010 от 14.12.2022г. на стойност 14 316,73 лв. Проектът предостави на децата интересни образователни дейности, организирани като ателиета по възрастови групи и остави запомнящи се впечатления, разнообразни, вълнуващи преживявания и емоции у деца и възрастни. Надяваме се децата ни да запомнят, че макар и много различни, всички хора си приличаме и можем за живеем заедно в делници и празници.

Финалната проява – Празник на етносите, представи ателието по гражданско образование като форма на взаимодействие за развиване на социокултурна компетентност и социализация на деца и родители от различен етнически произход и постигнатите резултати по време на инеркултурното образование по проект „Заедно в делници и празници“.