Гражданско образование - Юли

Гражданско образование - Юли

Гражданско образование - Юли

В ателието на първа група „Мики Маус“, с ръководител г-жа Боряна Фучеджиева, децата възприеха анимационния филм от Милен Витанов и Вера Траянова „Банго Васил“ и научиха, че светът е разнообразен и интересен, защото хората са различни. Запознаха се с някои ромски и мюсюлмански традиции и обичаи, разгледаха частите на традиционно българско, ромско и турско облекло, търсиха  и откриваха прилики и разлики в облеклата, традициите и обичаите на различните етноси. Дискутираха върху това, защо харесваме някого, а други – не и какво прави хората приятели. Изработиха заедно стена на приятелството, като символ на красотата и многообразието на човешките взаимоотношения. В срещи с представители на етническите групи в града ни, нучиха как живеят и празнуват заедно хората с различна етническа принадлежност. Разучиха и изпробваха различни приобщаващи игри, дискутираха какво са чувствали, докато си помагат в играта. Възприеха и изпробваха движения, характерни за танците от българския, ромския и турския фолклор.

В ателието на втора група „Слънчице“, с ръководител г-жа Маргарита Кънева, дейностите бяха насочени към запознаване с характерните особености на традиционните народни облекла при различните етнически групи. Разглеждаха, опознаваха и назоваваха отделните им части, елементи, цветове, шевици. Сравняваха облеклата на етносите и търсиха прилики и разлики между тях. Изпробваха някои от тях.

В ателието на трета група, с ръководител г-жа Тамара Паетрова, възприеха българската народна приказка „Косе Босе“, турската народна приказка „Кучето и петелът“, ромската народна приказка „Градината на народите“. Обсъждаха  добрите и лошите черти на главните герои, откриха поуката в тях. Децата научиха, че в миналото народните приказки са се предавали от уста на уста, а не чрез книги. Разучиха реплики на герои от приказките. С ентусиазъм драматизираха откъси от разучените приказки чрез ръкавични кукли и параван за театър. В подходящи дейности разгледаха и обсъждаха традиционните облекла на народите – българи, турци и роми. Научиха как са се обличали в миналото техните прадеди и възприеха нови думи – потури, пояс, шалвари, сукман и др. Разглеждаха премените на различните народи,свързани с техните религиозни празници и ги сравняваха по цвят, вид, материя, украса.

В ателието на най-големите деца от четвърта група „Мечо Пух“, с ръководител г-жа Гюлчин Юмерова, в различни дейности – презентации, беседи с учителя и с родителите, се запознаха с кулинарните традиции на етническите малцинства в нашия регион. Избраха  любима в тяхното семейство традиционна рецепта, приготвиха я заедно с родителите си и с тяхна помощ записаха рецептата. Запознаха се с фолклорни произведения на етносите, откриваха последователността на епизодите в тях, разпознаваха човешки качества и откриха, че са характерни за всеки етнос. Забавляваха се, докато драматизираха някои от приказките. Запознаха се с различни измерения на културите- фолклорни изкуства, бит и занаяти. В презентации и игри научиха за позабравени занаяти от миналото – грънчарство, тъкачество, дърворезба, кошничарство, калайджийство и др. Декорираха сами глинени съдове, докато се наслаждаваха на магията от смесването на цветовете. С мултимедийна презентация и енциклопедии се запознаха с частите на фолклорното облекло на трите етноса, техните наименования, характеристики и традиционни цветове, шевици, гайтани. Украсиха с помощта на родителите ти своя шевица. Изпробваха костюми и украшения на различните етноси, разказаха какво харесват в тях.  

Децата от всички възрастови групи,  участници в ателие „Гражданско образование“  изживяха приятни емоции в организираното „Дефиле на етносите“, в което представиха пред публика различни костюми и аксесоари от празничната и битова среда на българи, турци и роми. Децата дефилираха с ентусиазъм и без никакви притеснения като истински модели.

Образователният проект „Заедно в делници и празници“ на ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ продължава и през август с още интересни дейности и предизвикателства за децата.