ПРОЕКТ„ЗАЕДНО В ДЕЛНИЦИ И ПРАЗНИЦИ“ ПРИКЛЮЧИ
Дворът на ДГ „Св. св. Кирил и Методий" в гр. Две могили сякаш се бе превърнал в "селски мегдан", изпълнен със звучните гласчета и щастливите усмивки на малки, накипрени "моми" и "момци". Малчуганите съзерцаваха красивите багри на своите народни носии и с нетърпение очакваха да започне Празника на етносите. Децата бяха истински впечатлени и очаровани от ярките цветове и красивите символи и шевици на българските народни облекла, пищните турски и ромски костюми, с които се бе облякло мало и голямо. Учителите и помощния персонал също бяха облечени в народни носии, характерни за етноса, който представляват.
Празникът бе организиран като дейност за мобилност на деца, педагогически специалисти, непедагогически персонал и родители, с цел реализиране на ефективна образователна интеграция, пълноценна социализация и споделяне на добри практики за работа с деца от различни етноси в изпълнение на Дейност 5- Споделяне на добри педагогически практики по проект „Заедно в делници и празници“.
Празникът на етносите е финална проява по Проекта и представи ателието по гражданско образование като форма на взаимодействие за социокултурна компетентност и социализация на деца и родители от различен етнически произход и постигнатите резултати по време на инеркултурното образование по проект „Заедно в делници и празници“.
Гости на Празника на етносите бяха децата и учителите от филиалната група на ДГ „Първи юни“, с. Баниска и от група „Калинки“, с. Кацелово и родителите на децата от ДГ „Св. св. Кирил и Методий“.
Сред „лехите с цветя“ на „царските градини“ деца от трета група представиха драматизацията на приказката „Градината на народите“, за да разберем защо царят се отказал да изтребва ромите, а царицата те нарекли своя закрилница.
Всички присъстващи имаха удоволствието да се потопят в атмосферата на празника Гергьовден – при българи и при роми-християни, Хъдърлез/Едерлез – при турци и при роми-мюсюлмани, да наблюдават пресъздаването на традиции и обичаи, свързани с един традиционен празник при три етноса и да се насладят на приятни минути с фолклорната програма, подготвена от нашите деца.
„Край мегдана, близо до селската чешма“, в „дома на ромите баба Рама и дядо Салико“, деца и възрастни – българи, турци и роми, с вълнение, смях, песни и танци „посрещнаха“ заедно Гергьовден. В ролите на главните герои в драматизацията се въплатиха помощник-възпитатели, както и деца от четвърта група На сладка раздумка „старците“ разказаха как се празнува Гергьовден при всеки един от трите етноса. На окичената със здравец и цветя „гергьовска“ люлка, вързана на дървото в двора, полюляха децата за здраве.
Под вещото ръководство на своите учители децата се впуснаха в ритъма на народните танци. На импровизирания „мегдан“ се вихриха български хора, турски и ромски танци. Накрая се изви дълго, пъстро, кръшно българско хоро, на което се включиха всички деца, педагогически и помощен персонал, както и много от гостите на празника.
Танцувайки под звуците на народна музика на раличните етнически групи, малчуганите се превърнаха в истинска атракция за изненаданите минувачи, които спираха и щастливо усмихнати се наслаждаваха на малките танцьори.
Специално подредена изложба на различни облекла, плетива, шевици, терлици, елеци, везани възглавници, покривки и ковьори, представи естетиката на нашите предци от различните етнически групи в града ни.
На отрупани с различни турски, български и ромски лакомства маси, бяха представени традиционни храни, приготвени от родители и учители, от които с удоволствие хапнаха всички присъстващи на празника.
Децата научиха, че са горди наследници на необичайно богат народен фолклор, свързан не само с красотата на народните носии, но и с обаянието на българските, турски и ромски народни песни, танци и музикални инструменти.
Непосредственият досег до народното творчество на различните етноси във всичките му дялове - слово, песен, музика, хореография, приложно изкуство, учи и възпитава децата, дарява им много радост и положителна енергия, прави ги добри и верни потомци на народната традиция.
Представената добра практика за ефективна социализация на деца и родители от различните етноси показа, че деца, родители, педагогически и непедагогически специалисти работят заедно в дух на толерантност, сътрудничество и взаимно уважение.